Konsultacja medyczna
Kwalifikacja do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wizyta obejmuje wywiad lekarski, całościowe badanie lekarskie oraz rozmowę na temat oczekiwań pacjenta,przedstawienie przeciwwskazań i możliwych działań niepożądanych zabiegów. Sporządzenie planu leczenia i przedstawienie kosztorysu.
Konsultacja fleboestetyczna
Kwalifikacja do leczenia patologii układu żylnego. Wizyta obejmuje wywiad lekarski, całościowe badanie lekarskie, analizę badań dodatkowych oraz rozmowę na temat oczekiwań pacjenta, przedstawienie przeciwwskazań i możliwych działań niepożądanych zabiegów. Sporządzenie planu leczenia i przedstawienie kosztorysu.
Peelingi chemiczne
To zabiegi polegające na aplikacji specjalnie dobranych substancji chemicznych powodujących przyśpieszenie odnowy komórkowej skóry. Do zabiegu używa się np. roztworów kwasów (np. migdałowego, glikolowego czy TCA) w dostosowanych do potrzeb skóry stężeniach.
Wskazania do zabiegu są liczne. Przykładowo stosowane są w leczeniu trądziku, w każdej fazie choroby. Pomocne są w leczeniu przebarwień i objawów fotostarzenia. Przepięknie rewitalizują skórę. Poprawiają jakość skóry, niwelują drobne zmarszczki, poprawiają koloryt i rozświetlają skórę. Poprawiają napięcie skóry.
Zabiegi te są bezpieczne jednak musza być wykonywane przez osobę wykwalifikowaną do ich wykonywania. Okres rekonwalescencji zależy od zastosowanego preparatu. Natychmiastowe i widoczne działanie polega na delkatniejszym lub mocniejszym złuszczeniu skóry, natomiast odległe wyniki leczenia to regeneracja skóry i produkcja nowego kolagenu oraz zwiększenie stopnia nawilżenia skóry.
Zabiegi wykonywane są w serii; w zależności od potrzeb skóry. W gabinecie pracuję między innymi na preparatach zawierających kwas migdałowy, pirogronowy, glikolowy, salicylowy, TCA
Mezoterapia igłowa
Metoda leczenia różnych schorzeń skóry polegająca na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji leczniczych lub stymulujących w odpowiednie obszary skóry.
Podane substancje oraz uraz z nakłucia poza działaniem stricte leczniczym stymulują skórę do jej odnowy, zagęszczenia i ujędrnienia. Jednym słowem stymuluje skórę poprawy jej jakości. Skóra staje sie dobrze nawilżona, rozjaśniona i promienna po prostu piękniejsza i młodsza.
Do jakich obszarów dedykowany jest zabieg?- najczęściej to twarz, dekolt, dłonie, stopy ale można również stosować w miejsca, które chcemy wyszczuplić czy ujędrnić. Nie ma ograniczeń co do pory roku jeśli chodzi o jej wykonywanie. Przeciwskazania do zabiegu to ciąża, okres karmienia piersią, aktywne infekcje skóry w obszarze zabiegu, uczulenia na substancje zawarte w koktajlach, aktywna choroba nowotworowa, terapia lekami wpływającymi na krzepniecie krwi.
Zabieg jest minimalnie inwazyjny. Okres rekonwalescencji jest krótki. Objawami ubocznymi zabiegu mogą być: siniaki i krwiaki; obrzęk i odczyn alergiczny oraz skłonność do powstawania blizn przerostowych (keloidy) i nietolerancja iniekcji. Miejscowe zakażenie w okolicy wkłucia przy zastosowaniu się do zaleceń pozabiegowych występuje bardzo rzadko.
W gabinecie pracuje na preparatach oryginalnych, bardzo dobrej jakości i każdy z nich jest certyfikowany. Stąd też ich wyższa cena w stosunku do preparatów podrobionych lub bez certyfikacji do wstrzyknięć.
Mezoterapia kolagenowa
Podawany w formie mezoterapii preparat zawierający atelokolagen. KOLAGEN – Główne białko tkanki łącznej występujące w większości narządów wszystkich organizmów żywych.
Posiada typową budowę włóknistą, dzięki której pełni funkcję podporową. Naturalnie z wiekiem obniża się poziom jego syntezy w organiźmie. Oznacza to dla nas pojawienie się wiotkości skóry i gorszą regenerację skóry po urazach. Preparatem używanym w gabinecie jest LINERASE. Stanowi nową generację heterologicznego kolagenu typu I, w postaci liofilizowanego, wysoce oczyszczonego bez użycia enzymów proteolitycznych proszku. To w chwili obecnej jedyny preparat o tak bogatym składzie dostępny na rynku bioaktywny, nieusieciowany atelokolagen typu I w formie śródskórnej iniekcji, przeznaczony do regeneracji i odbudowy najdelikatniejszych okolic twarzy i całego ciała. Jego zaletą jest praktycznie brak potencjału alergizującego. Widoczne efekty zabiegu to poprawa elastyczności, sprężystości skóry twarzy i ciała; szybsza regeneracja skóry po urazach.
Zabieg często stanowi komponentę leczenia blizn. 3 etapowy zabieg na 4 partie ciała: twarz, szyja, dekolt i ręce podczas jednej sesji.
Zalecane jest wykonanie serii 3-4 zabiegów. Przeciwskazania są analogiczne jak dla mezoterapii igłowej.
Regeneracja osoczem bogatopłytkowym (PRP)
Zabieg w formie mezoterapii. Tak zwany wampirzy lifting. Bezpieczny, całkowicie naturalny.
Może być stosowany u ludzi z alergiami na rozmaite alergeny.
PRP to autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego otrzymywany z własnej krwi pacjenta. Aktywne
płytki krwi zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, aktywują mikrokrążenie, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.
Zabieg wymaga na wstępie pobrania 10-20ml krwi pacjenta. Następnie preparat jest poddawany wirowaniu w specjalnej wirówce. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po ok. dwóch tygodniach. Cykl odbudowy naskórka w organiźmie trwa 28dni. Przebudowa naszych tkanek po zabiegu zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu.
Poprawę stanu skóry w tym jej napięcia, gęstości, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu serii zabiegów. Poza zastosowaniem zabiegu w obszarze skóry twarzy, szyi, dekoltu zabieg stosowany jest również w protokole leczenia blizn i rozstępów. Po zabiegach zauważymy rewitalizację skóry, poprawę jej kolorytu i nawilżenia.
Dodatkowo stosując PRP w okolicy owłosionej skóry głowy możemy zauważyć zahamowanie procesu łysienia, stymulację odrostu włosów. Już po dwóch zabiegach zauważalne jest znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji.
Przeciwwskazania do zabiegu to choroby krwi, aktywne nowotwory, ciąża i okres karmienia piersią, przyjmowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi (np. Aspiryna),cukrzyca; przewlekłe choroby wątroby i zespół wątrobowo-nerkowy; ostre zakażenie wirusowe (HCV, HBS, HIV); choroby
immunologiczne; skłonność do powstawania blizn przerostowych (keloidy) i nietolerancja iniekcji.
Zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej (I-PRF)
Absolutnie innowacyjny, rewolucyjny zabieg w
profilaktyce anti-aging.
Fibryna, podobnie jak znane osocze bogatopłytkowe, jest uzyskiwana z krwi pacjenta. Autologiczny preparat fibryny powstaje poprzez odpowiednie odwirowanie pobranej wcześniej w gabinecie próbki krwi pacjenta.
Dzięki specjalnej technice wirowania temu preparat ma nieco inne właściwości od PRP.
Zawiera nie tylko płytki krwi i czynniki wzrostu, ale również dodatkowe komórki, wpływające na proces
regeneracji np. mezenchymalne komórki macierzyste. Komórki macierzyste to najprościej mówiąc komórki mające jednocześnie dwie zdolności: mogą ulegać potencjalnie nieograniczonej proliferacji (nieograniczona ilość podziałów) oraz mogą różnicować się w komórki innych typów (np. w fibroblasty
wytwarzające kolagen i elastynę). Dzięki temu efekty terapeutyczne w postaci regeneracji, „odmłodzenia” skóry są po pierwsze lepsze, po drugie dłużej się utrzymują (efekty po serii zabiegów widoczne są do 2lat).
Dodatkowym efektem zabiegu jest zwiększebie objetości tkanek czyli efekt wolumetryczny po podaniu- co wizualnie daje efekt spłycenia zmarszczek i bruzd.
Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii minimum 3-4 zabiegów fibryną bogatopłytkową.
Przeciwwskazania jak dla PRP. Działania niepożądane jak dla mezoterapii igłowej z wykluczeniem odczynów alergicznych.
Niwelacja zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej
Zabieg bezpieczny, jego skutki są odwracalne w czasie.
Używana w rozsądny sposób daje piękne wyniki bez karykaturalnych i sztucznych efektów.
Czym jest botoks? Botoks czyli toksyna botulinowa to bardzo silnie działająca naturalna toksyna powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami.
Botulina działa poprzez blokowanie połączeń między synapsami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami.
Po jej zastosowaniu nie dochodzi do skurczów porażonego mięśnia. Jest równie skuteczna i bezpieczna u mężczyzn jak i u kobiet. Botoks jest lekiem i trzeba o tym pamietać. Preparat ma ściśle określone wskazania. Zabiegi toksyną botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu różnych chorób takich jak choroby neurologiczne ze wzmożonym napięciem mięśniowym, zez i nadpotliwość.
W medycynie estetycznej toksynę stosuje sie do niwelacji zmarszczek mimicznych. Do zabiegu stosuje się jej bardzo małe dawki, które nie mają wpływu na organizm poza okolicą w której
podano iniekcję. Efekt działania pojawia się po około 7 dniach i utrzymuje przez ok. 4-6 miesięcy (pierwsza iniekcja z
reguły się utrzymuje krócej do ok 4m-c).
Przeciwskazania do zabiegu to zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona); nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie);
stosowanie wymienionych leków lub ich wcześniejsze stosowanie (na tydzień przed zabiegiem)-antybiotyki z grupy aminoglikozydów (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna) aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium,
galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina; miejscowe infekcje skóry, ciąża, okres laktacji
W gabinecie stosuję preparaty Botox i Vistabel.
Skleroterapia żylaków
Żylaki, to potoczne określenie przewlekłej niewydolności żylnej. Początkowo jest to choroba zastawek żył. Z powodu ich niewydolności krew się cofa i zalega w naczyniu, dochodzi
do poszerzenia całego naczynia, co nasila cofanie się i zastój krwi, a w efekcie skutkuje jego przebudową i zmianą kształtu. Przewlekła niewydolność żylna dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Jest to choroba dziedziczna.
Do powstania żylaków przyczyniają się jednak nie tylko zmiany genetyczne, ale także czynniki środowiskowe. Takimi czynnikami są np. leki hormonalne, ciąża, palenie tytoniu czy nawet wysokie
temperatury, które bardzo źle wpływają na pracę układu żylnego.
W początkowej fazie choroba wpływa najbardziej na jakość życia pacjenta (defekt estetyczny, kurcze i opuchlizna kończyn), w dalszych fazach nieleczona choroba prowadzi do powstawania rozległych, bardzo trudnych do leczenia owrzodzeń.
Skleroterapia jest jedną z terapii stosowanych w każdym stopniu przewlekłej niewydolności żylnej. Polega na wprowadzeniu do poszerzonego naczynia leku drażniącego naczynie, który w efekcie
powoduje jego zamknięcie. Zabieg jest bezpieczny i praktycznie niebolesny. Po zabiegu praktycznie natychmiast można powrócić do normalnej aktywności. Przeciwwskazania do zabiegu to: niedokrwienie kończyn dolnych, ciąża, karmienie piersią, przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe w kończynach dolnych nadwrażliwość na etoksysklerol, stan zapalny skóry w obrębie miejsca wykonywania zabiegu, choroby układowe w fazie aktywnej, świeża opalenizna.
Wypełnianie zmarszczek; wolumetria; modelowanie i regeneracja czerwieni wargowej za pomocą kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w organiźmie związek należący do grupy polisacharydów, glikozaminoglikan.
Budowa tego związku u ssaków i bakteri jest taka sama. Związek ten silnie wiąże wodę. Jest podstawowym składnikiem skóry, który utrzymuje jej właściwy poziom nawilżenia i jędrności.
Wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, niedobór kwasu hialuronowego powoduje, że skóra
wysusza się, wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, a policzki i usta tracą swoją objętość i wyglądają na „odwodnione”.
Preparaty zawierające kwas hialuronowy wstrzyknięte w obszary, gdzie widoczne są ubytki objetości skutecznie uzupełniają jego niedobór, nawilżają skórę, wypełniają zmarszczki, nadają objętość, modelują i regenerują usta, poprawiają kontur twarzy, dodatkową zaletą iniekcji jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, dzięki którym po wchłonięciu preparatu skóra wygląda zdrowiej i młodziej niż przed zabiegiem.
W zależności od potrzeb mamy do dyspozycji preparaty o różnym stopniu usieciowania (np. bardziej gęste- mocniej usieciowane preparaty zachowują sie jak implanty i używane są do zabiegów
wolumetrycznych). Nieusieciowane preparaty kwasu hialuronowego stosowane sa tylko w celach nawilżania i regeneracji skóry w zabiegach mezoterapii.
Przeciwwskazania: Ciąża, karmienie piersią, aktywne choroby o podłożu autoimmunologicznym w tym aktywna faza choroby Hashimoto, skłonność do powstawania blizn przerostowych, infekcje skóry w okolicy poddawanej zabiegowi (opryszczka, trądzik), nadwrażliwość na kwas hialuronowy; aktywne
choroby nowotworowe.
Powikłania po iniekcji kwasu hialuronowego nie są częste i zalicza się do najczęstszych z nich: niewielki obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia, siniaki, niewielkie krwiaki. Poważniejszymi powikłaniami zabiegu jest infekcja w miejscu zastosowania preparatu oraz martwica po przypadkowym podaniu donaczyniowym preparatu.
Konsekwencją nieprawidłowej iniekcji i podania donaczyniowego preparatu może być np. utrata wzroku w wyniku zatoru tętnicy środkowej siatkówki, która ma liczne anastomozyz tętnicami twarzy. Dlatego tak bardzo istotne jest by zabiegi iniekcji preparatów kwasu hialuronowego były wykonywane przez wykwalifikowanego i kompetentnego lekarza.
Powikłania zdarzyć mogą się zawsze jednak najważniejsze jest je rozpoznać, wdrożyć odpowiednie leczenie w odpowiednim czasie. W przypadku powikłań stosujemy enzym- hialuronidazę, preparat rozkłada kwas hiaruronowy podany podczas iniekcji oraz nasz własny kwas hialuronowy.
Hialuronidaza jest preparatem o potencjale alergizującym, jej najpoważniejszym działaniem niepożądanym u ludzi uczulonych jest gwałtowna reakcja alergiczna- wstrząs anafilaktyczny. Jest to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowego leczenia.
Preparat ten powinien być stosowany z dużą rozwagą, najlepiej po wykonaniu próby uczuleniowej, przez lekarza znającego i umiejącego stosować algorytmy postępowania
we wstrząsieanafilaktycznym, w gabinecie przystosowanym do prowadzenia reanimacji.